Wymagania dotyczące zdjcia do ELS
Zdjecie do ELS musi spełniać wymogi zdjęcia do dowodu osobistego. Szczegółowe wytyczne wraz z przykładami możesz znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/gov/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu
.
Ogólne informacje:
- zdjęcie powinno być aktualne,
- na zdjęciu nie możesz mieć nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami ani innych rzeczy, które mogłyby utrudnić rozpoznanie ciebie,
- zdjęcie powinno przedstawiać całą głowę,
- zdjęcie powinno przedstawiać wizerunek nie dalej niż do górnej części barków,
- twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia.
.
Uwagi techniczne:
- zdjęcia powinny być dobrej jakości (wyraźne, o prawidłowej jasności, kontraście i kolorystyce).
- tło powinno być białe, gładkie i niejaskrawe, a kontur głowy powinien być wyraźnie widoczny. Niedopuszczalne jest, by w tle widać było cień fotografowanej osoby bądź inne rozpraszające uwagę szczegóły.
- kolory powinny być naturalne, niedopuszczalne są zdjęcia niekolorowe (czarno-białe, sepia).
- preferowane jest zdjęcie w formacie JPEG lub PNG o wymiarach minimum 500 x 625 pikseli, co pozwala na wydrukowanie zdjęcia w rozmiarze 2 cm * 2,5 cm o odpowiedniej jakości. Akceptowane są również zdjęcia o większych wymiarach spełniających powyższe proporcje. Jeśli wgrane zdjęcie ma niewłaściwe proporcje, możliwe będzie wykadrowanie go w systemie.
- jeśli zasady przyjęcia na uczelnię wymagają dostarczenia papierowego zdjęcia, to powinno być ono identyczne z przesłaną wersją elektroniczną.
.
Okulary i soczewki kontaktowe:
- jeśli nosisz okulary korekcyjne — możesz zrobić zdjęcie w okularach. Twoje oczy muszą być dobrze widoczne, a na zdjęciu nie może być odblasków na skutek odbicia światła od szkieł. Aby uniknąć ewentualnych problemów, lepiej zrobić zdjęcie bez okularów.
- jeśli nosisz soczewki kontaktowe — możesz zrobić zdjęcie w soczewkach, o ile nie zmieniają one Twojego naturalnego kształtu i koloru oczu.
- jeśli posiadasz wrodzone lub nabyte wady wzroku — możesz zrobić fotografię w ciemnych okularach. Pamiętaj, aby do zdjęcia dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
.
Nakrycie głowy:
- jeśli nosisz nakrycie głowy, bo tego wymaga twoja religia — możesz je mieć na zdjęciu, jeśli twarz będzie nadal widoczna. Wtedy do zdjęcia dołącz zaświadczenie, które potwierdzi, że należysz do wspólnoty wyznaniowej. Pamiętaj, że musi to być wspólnota, która jest zarejestrowana w Polsce.
- cały owal twarzy oraz linii uszu musi być odsłonięty.
.
Wygląd twarzy na zdjęciu:
- twarz musi być skierowana prosto w obiektyw aparatu, głowa nie może być przekrzywiona,
- zdjęcie powinno przedstawiać widoczny owal twarzy, bez półprofilu,
- musisz mieć naturalny wygląd twarzy, zamknięte usta oraz całkowicie widoczne brwi,
- fryzura na zdjęciu może wystawać poza obrys zdjęcia,
- oczy muszą być naturalnie otwarte, widoczne wraz ze źrenicami (na przykład nie mogą być zakryte przez włosy) i skierowane prosto w obiektyw,
- niedopuszczalny jest efekt tak zwanych "czerwonych oczu",
- uszy nie muszą być widoczne.
.
Tło i oświetlenie zdjęcia:
- białe, oświetlone jednolicie, pozbawione cieni i elementów ozdobnych,
- zdjęcie musi pokazywać jedynie osobę, która jest fotografowana,
- twarz na zdjęciu musi być równomiernie oświetlona (niedopuszczalne są odbicia światła na skórze czy włosach oraz cienie na twarzy).
.
Ostrość, kontrast i jakość zdjęcia:
- zdjęcie musi być ostre (bez widocznych pikseli) i posiadać naturalny kontrast,
- kontur głowy musi być wyraźny (niedopuszczalne są prześwietlenia tła),
- zdjęcie powinno zostać wykonane w neutralnej kolorystyce i odpowiedniej rozpiętości tonalnej (nie może być ani za jasne, ani za ciemne),
- jeśli przesyłasz skan zdjęcia papierowego, to nie może mieć ono załamań ani innych uszkodzeń powierzchni,
- zdjęcie musi odwzorowywać naturalny kolor skóry.
.
Biżuteria:
- jeśli nosisz biżuterię — możesz ją mieć na zdjęciu, jeśli nie zasłania ona owalu twarzy i nie zaburza jednolitego tła zdjęcia. Aby uniknąć ewentualnych problemów, lepiej zrobić zdjęcie bez biżuterii.
- jeśli usunięcie biżuterii mogłoby spowodować uszkodzenie uszu lub twarzy — możesz zrobić zdjęcie w biżuterii, nawet jeśli zasłania owal twarzy lub zaburza tło.