Opłata za kształcenie cudzoziemców na stacjonarnych studiach w języku polskim

Stacjonarne studia w języku polskim dla osób nieposiadających polskiego obywatelstwa są co do zasady płatne, za wyjątkiem osób, o których mowa w art. 324 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (patrz Katalog osób, od których nie pobiera się opłaty).

Termin wnoszenia opłaty

Student wnosi opłatę związaną z kształceniem cudzoziemców na stacjonarnych studiach w języku polskim co semestr do:

• 15 października - za semestr zimowy;
  • 15 marca - za semestr letni

na indywidualny rachunek bankowy, którego numer dostępny jest w USOSWeb (zakładka dla studentów - płatności).

Wysokość opłaty

Wysokość opłaty za kształcenie cudzoziemców na stacjonarnych studiach w języku polskim uzależniona jest od naboru (roku akademickiego rozpoczęcia studiów).

NABÓR 2023/2024
4 300 zł/semestr
NABÓR 2022/2023 NABÓR 2021/2022
4 300 zł/semestr
NABÓR 2020/2021 NABÓR 2019/2020
1 000 €/ semestr

Ulgi

W przypadku opłaty za kształcenie cudzoziemców na stacjonarnych studiach w języku polskim istnieje możliwości wnioskowania o:

• zwolnienie z opłat;
  • rozłożenie terminu płatności;
  • odroczenie terminu płatności

przy czym zwolnienie z opłaty nie jest możliwe na pierwszym semestrze studiów!

Zwolnienie z opłaty, rozłożenie płatności na raty lub odroczenie terminu płatności jest dokonywane w ramach swobodnego uznania Uniwersytetu, jako ulga o charakterze wyjątkowym i może zostać udzielone w szczególności w przypadku:

• trudnej sytuacji materialnej;
  • poważnego pogorszenia się sytuacji materialnej po rozpoczęciu studiów;
  • poważnej lub długotrwałej choroby studenta lub członka jego najbliższej rodziny, uniemożliwiającej studentowi poniesienie kosztów nauki w danym semestrze;
  • uzyskiwania wybitnych wyników w nauce, w szczególności w przypadku uzyskania średniej ocen za poprzedni semestr studiów powyżej 4,75 (zapis uchylony od dnia 1.10.2023 r. zgodnie z Uchwałą nr 34/2023 Senatu UPJPII);
  • wyjazdu w ramach programów wymiany studenckiej, w tym także w ramach międzynarodowych programów stypendialnych;
  • innych zdarzeń losowych.

Wzory wniosków dostępne są w zakładce Podania studenckie.